Kamieniarstwo w budownictwie

Kamień budowlany – naturalny materiał

Przez dziesięciolecia w Polsce utarło się przekonanie, że branża kamieniarska produkuje przeważnie nagrobki z granitu . Poza granicami naszego kraju, gdzie kamień naturalny był i jest stosowany głównie w budownictwie, jego wykorzystanie na pomniki stanowi stosunkowo niewielką część produkcji.

Budowniczowie od tysięcy lat na całym świecie wznoszą przy pomocy granitu czy marmuru rozmaite budowle, a fakt, że te z nich, które nie uległy destrukcji spowodowanej przez żywioły i człowieka, możemy podziwiać i używać po dziś dzień, mówi sam za siebie. A wspomnieć należy, że i sam budulec ma dziesiątki i setki milionów lat …

Do celów budowlanych i dekoratorskich przeważnie stosowane są: granit, marmur, piaskowiec i trawertyn.
W aranżacji wnętrz bardzo ceniony jest niezwykły Onyx – przepiękny kamień przepuszczający światło. Połączenie przemyślanej iluminacji pomieszczeń z jego niepowtarzalną paletą barwi naturalnych wzorów, każdorazowo tworzy małe arcydzieło architektoniczne.

Okładziny ścian – cokoły, fasady i elewacje ścienne

Zewnętrzne wykończenie płaszczyzn pionowych domów i ogrodzeń wykonane z kamienia naturalnego stanowi trwałe zabezpieczenie przed agresywnymi warunkami atmosferycznymi, zapobiega murszeniu cegieł i betonu. Ułatwia utrzymanie czystości w partiach położonych najbliżej gruntu i najbardziej narażonych na zachlapanie po opadach . A z pewnością znacznie podnosi ich walory estetyczne. Na wewnętrzne ściany stosujemy kamień głównie na dekoracje , choć kuchnie i łazienki wykorzystują także jego nieprzeciętne właściwości techniczne.

Schody, stopnie i stopnice

Schody zewnętrzne najczęściej wykonujemy z granitu – kamienia o bardzo trwałym polerze, odznaczającego się wysoką klasą mrozoodporności, najbardziej – ze wszystkich innych kamieni budowlanych – odpornego na ścieranie, brud, zarysowania. Ze względu na walory estetyczne stosuje się również marmur i trawertyn, jednak nie zaleca się ich używać na stopnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Wewnętrzne schody kamienne wraz z odpowiednio dobraną balustradą potrafią całkowicie odmienić hol w siedzibie firmy czy w domu.

Portale, portyki, filary i kolumny

We wszystkich zakątkach globu wejście do budynku jest pierwszą wizytówką każdej firmy, sklepu czy domu. Widok ten jest niezwykle ważny – pierwsze wrażenie wpływa bowiem długotrwale na to jak jesteśmy postrzegani przez naszych gości czy klientów . Najodporniejszym materiałem, ze względu na zastosowanie na zewnątrz budynków, jest polerowany granit i marmur. Nierzadko używamy też „miękkiego” piaskowca, gdy zachodzi konieczność zachowania dotychczasowego stylu budowli. Liczne wzory i barwy wykończeń kamiennych bardzo dobrze komponują się ze stolarką drewnianą, aluminiową i plastikową.

1
2
1

elewacja 1

2

elewacja

1
1

elewacja

1
2
3
1

schody

2

filar

3

elewacja ?