Kamieniarstwo dla domu

Parapety
Z kamienia można wykonać zarówno parapety zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Bez problemu dopasujemy je do rodzaju okien, ale także koloru ścian czy stylu i wyposażenia domu.
Parapety zewnętrzne powinny być wykonane z kamienia nienasiąkliwego, odpornego na opady atmosferyczne, a także wysokie i niskie temperatury oraz wpływ promieniowania słonecznego. Dlatego najlepiej sprawdza się w tym wypadku granit. Parapet powinien posiadać od spodu tzw. kapinos, czyli specjalne nacięcie, dzięki któremu woda nie będzie spływała po ścianie budynku.

We wnętrzach możemy zastosować również marmur, konglomerat marmurowy i kwarcowy czy trawertyn.
Cena takiego parapetu w zależności m.in. od jego długości i szerokości oraz rodzaju zastosowanego kamienia może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Solidny blat
Kamienne blaty nadadzą elegancji i szyku nie tylko domowej kuchni, ale także restauracjom i sklepom. W tym wypadku nie należy zapominać o właściwościach użytkowych kamienia – jest łatwy w pielęgnacji i odporny na działanie środków chemicznych czy kwasów, a także żaroodporny.
W domowych kuchniach oraz lokalach najlepiej sprawdzi się granit i konglomerat kwarcowy, który mimo wysokiej ceny, jest coraz częściej wybierany ze względu na kolorystykę komponującą się z nowoczesnymi wnętrzami.

Do łazienki
Kamień to również idealna propozycja do każdej łazienki – możemy z niego wykonać nie tylko okładzinę podłogową i ścienną, ale także elementy dekoracyjne i użytkowe – umywalki, wanny, brodziki, postumenty, a nawet ramy luster. Oprócz klasycznego marmuru, trawertynu i konglomeratów marmurowego oraz kwarcowego, czy granitu, znajdzie się tu również miejsce na wapień czy szlachetny onyks.

Schody
Na zewnątrz zaleca się m.in. granit o powierzchni promieniowanej – głównie dlatego, że jest szorstki i ma właściwości antypoślizgowe. Alternatywą jest także granit bądź konglomerat kwarcowy (z wyłączeniem kolorów czarnych) o powierzchni patynowanej, czyli wygładzonej dzięki szczotkowaniu. Taki zabieg niweluje charakterystyczną szorstkość, a przy tym pozwala uwydatnić walory kolorystyczne i wzornictwo materiału. Schody wewnętrzne w domu można wykonać niemal z każdego kamienia o powierzchni polerowanej lub z pasem antypoślizgowym.

Kamienne płytki
To ekskluzywna dekoracja wnętrz nie tylko domów, ale także firm, biur, instytucji i obiektów handlowo-usługowych. Można nimi pokryć nie tylko podłogi, ale także wybrane ściany. Kamienne płytki wykorzystuje się równie często do wykończenia elewacji budynków. Nasz dom możemy ozdobić niemal każdym rodzajem kamienia. Na zewnątrz, z uwagi na wpływ warunków atmosferycznych najlepszym rozwiązaniem jest granit, trawertyn bądź konglomeraty kwarcowe. Dotyczy to także podłóg w obiektach o dużym natężeniu ruchu.

Kominki
Z uwagi na walory dekoracyjne oraz odporność na długotrwałe działanie wysokich temperatur, naturalny kamień jest bardzo często wykorzystywany jako okładziny kominków. Są one przygotowywane na indywidualne zamówienie i dostosowane zarówno do pomieszczenia, jak i konkretnego modelu kominka. Z pośród bogatej oferty najlepiej wykorzystać w tym wypadku marmur, granit, trawertyn, łupek marmurowy bądź onyx.

1
2
3
1

blat kamienny

2

posadzka kamienna wewnetrzna

3

posadzka kamienna zewnetrzna

1
2
3
1

blat kamienny

2

posadzka kamienna wewnetrzna

3

kamienna ściana

1
2
3
1

parapet kamienny

2

schody kamienne

3

posadka kamienna wewnetrzna

1
2
3
1

kominek kamienny

2

parapet kamienny

3

okładzina ścienna z kamienia